12. SINIF FİZİK DERSİ I.DÖNEM I. YAZILI YOKLAMA

1- Kesit alanı 5 cm2 olan su cenderesinin I. Koluna konulan 100 gram ağırlıklı II. Ve III. Kollara koyacağınız 200 ve 600Newton’luk yükleri kaldırabilmek için II. Ve III. kolların kesit alanları arasındaki oran ve A2 ve A3 kesit alanları kaç cm2’dir?(g=10m/s2 )

soru

2-

soru

Yukarıda kesiti görülen 4s kesit tabanlı küp işaretli kısımdan kesilerek 3s ve s kesit alanlı iki parçaya ayrılıyor. Küpün ve parçalarının basınçlarını sıralayınız.(küpün ağırlığını 40 Newton alınız)

3-  Şekildeki manometre kabının bulunduğu ortamın basıncı 70 cmHg dır. h yüksekliği 14 cm ise Px ve Py gazlarının basınçları kaç cmHg dır?

soru

4- Eşit hacimli bir cisim birbirine karışmayan d ve 2d yoğunluklu sıvılarda şekildeki gibi dengededir.

a) cismin yoğunluğu kaç d dir?
b) Her sıvının uyguladığı kaldırma kuvveti cismin ağırlığının kaç katıdır?
c) Sıvılar eşit hacimde karışabilseydi cisim karışımın içerisinde nasıl dururdu?

soru

5- Celcius termometresinin 60 0C gösterdiği bir değeri 0F ve 0K kaç derece gösterir?

6- Boş bir kap içerisine öz ısıları 2 gr/cm3, 3 gr/cm3 ve 1 gr/cm3 olan sıvılardan 30 ar gram karıştırılıyor. Sıvıların ilk sıcaklıkları 300C, 20 0C ve 60 0C olduğuna göre denge sıcaklıkları kaç 0C dir?

7- Isı sıcaklık grafiği şekildeki gibi olan x ve y cisimlerinin kütleri arasında 6mx=5my ilişkisi varsa, öz kütleleri arasındaki oran kaçtır?

soru

8- Özkütlesi d ve hacmi 6V olan K cismi X ve Y sıvılarında şekil-1 ve şekil-2 deki gibi dengededir. K cismini X ve Y sıvılarından eşit hacimler alınıp yapılan birbirine karışan türdeş karışımın içine bırakırsak denge durumu nasıl olur ?

soru

9- Aşağıda doğru ve yanlışları takip ederek size göre en uygun çıkışa ulaşınız.

soru

10- Farklı maddelerden yapılmış X.YveZ cisimlerinin yatay düzleme uyguladıkları basınçlar eşittir. Maddelerin özkütlelerini sıralayınız.

soru

Not:Tüm sorular 10 ar puandır. Sınav süresi 1 ders saatidir.

Tüm Dersler Yazılı Soruları 2015-2016 ⇐Tıkla

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.