ATASÖZLERİ

Atasözleri, geniş halk yığınlarının yüzyıllar boyunca geçirdikleri denemelerden ve bunlara dayanan düşüncelerden doğmuş özlü sözlerdir.

Ulusun ortak düşünce, kanış ve tutumunu belirtir, bize yol gösterir atasözleri.

Atasözleri kalıplaşmış sözlerdir.

Her atasözü, belli bir kalıp içinde, belli sözcüklerle söylenmiş olan donmuş bir biçimdir. Sözcükler değiştirilip yerlerine -aynı anlamda da olsa- başka sözcükler konulamayacağı gibi söz diziminin biçimi de bozulamaz. Örneğin,

“Derdini söylemeyen derman bulamaz.”

sözündeki “derman” yerine “ilâç” getirilemez.

“Çalma elin kapısını, çalarlar kapını.”

sözü de, sözcüklerin sırası değiştirilerek:

“Elin kapısını çalma, kapını çalarlar.”

biçiminde söylenemez.

Atasözleri kısa ve özlüdür; az sözcükle çok şey anlatır:

“Dikensiz gül olmaz.”

“Alet işler, el övünür.”

“Taşıma su ile değirmen dönmez.” gibi.

Atasözleri çoğunlukla mecaz anlamlıdır.

“Balık baştan kokar.”

“Ak akçe kara gün içindir.”

atasözlerinde olduğu gibi.

Gerçek anlamını koruyan atasözleri de vardır.

“Son pişmanlık fayda etmez.”

“Dost ile ye iç, alış veriş etme.”

atasözlerinde olduğu gibi.

Atasözleri yaşayışımız, sofra kültürü, giyim, mesken, kullanılan eşya ve daha bir sürü sayamadığımız içeriğin özünü oluşturur.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.