Çocuk Edebiyatı – Dr. Tacettin Şimşek

Gelişme ve yetişme çağındaki çocukların dil düzeyine, duygu ve düşünce dünyasına, anlama ve kavrama yeteneğine seslenen edebiyata Çocuk Edebiyatı diyoruz. Bu edebiyatın temel kaygısı ”çocuğa görelilik” ilkesidir.

Çocuk edebiyatı, eğitici yönüyle de öne çıkan bir edebiyattır. çocukta güzellik duygusunu uyandırmayı ve iyi izlenimler bırakmayı hedefler. Duyuş, seziş ve davranış yönünden olumlu değişmelere sebep olur. Çocuğun dil gelişiminde önemli rol oynar. Hayal gücünü, estetik yönünü ve yaratıcı düşünme yeteneğini geliştirir.

Okul öncesinden başlayarak ilköğretimin sonuna dek süren yaklaşık on yıllık dönem, çocuğa yönelik bir edebiyat malzemesini zorunlu kılmaktadır. Bu malzemeyi tasnif etme, tanıma, tanıtma ve inceleme işi de büyük önem taşımaktadır.

Bu çalışma, eğitim fakültelerinin Türkçe, Sosyal Bilgiler, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği bölüm yada ana bilim dallarında okutulan Çocuk Edebiyatı dersleri için kaynak kitap olarak hazırlanmıştır.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.