Ders Çalışma Proğramı Hazırlama

Ders çalışma proğramı hazırlama aslında uzmanlık gerektiren bir iş. Ancak uzmanın olmadığı yerde yada uzmandan yardım almak istemediğimiz durumlarda kendi başımıza da verimli bir der proğramı hazırlayabiliriz. Ders proğramı hazırlamadan önce kişi kendini çok iyi tanımalı. Nelerden hoşlandığını, hangi zamanlarda neler yaptığını analiz etmeli. Kendisiyle ilgili notlar alarak eksiklerini ve proğramda yer vermesi gereken konuları belirlemeli.

Ders proğramı hazırlarken günün bütün zamanına ders çalışma alanı olarak belirlemeniz mümkün değil veya sadece aynı konular üstüne yoğunlaşmanız da doğru olmaz. Her derse belirli bir zaman harcamanız gerekir proğramın verimli olabilmesi için.

Proğramda kendinize de zaman ayırmalısınız, bilgisayar, oyun, cinema vb. gibi. Tabi bu kendinize ayırdığınız zaman dilimi proğramın aksamasına sebep olmamalı ve proğramın bütününü kapsamamalı. Unutmayın her şeyin çoğu zarar azı ve devamlı olanı karar.

Verimli bir ders proğramı kalabalık ve can sıkıcı olmamalı. Yani sayısal dersleri bir güne sözel dersleri bir güne almanız sizin sıkılmanıza ve konulardan soğumanıza sebep olur. Bunun için sayısal ve sözel dersleri eşit orantılı olarak proğrama dağıtmalısınız. Çok zor bir sayısal dersi ardından kolay ve eğlenceli bir sözel ders koyarak zihninizi dinlendirmiş olursunuz.

Dikkat etmemiz gereken başka birşey de proğram günün bütün saatlerine bölünmeli ve o saatte proğrama uyulmalı. Uyuma saatlerimiz de önemli. Zihnimizin en açık olduğu saatler sabah saatleridir. Proğramımızı bu saatlere yoğunlaştırmalıyız. Eğer sabah saatlerimiz dolu ise öğleden sonra ve akşam saatlerinin erken zaman dilimlerine proğramımızı yoğunlaştıralım. Geç saatlerde ki çalışmaların verimleri genelde az olur.

Oluşturduğunuz proğrama sadık kalırsanız emin olun başarı sizi bulacaktır, başarı tesadüf değildir. Proğramlı ve planlı çalışmanın ürünüdür.

Proğramınızı hazırladıktan sonra size gerçekten yardımı dokunacak birinden proğramını incelemesini isteye bilirsiniz. Bu incele uzman bir kişi tarafından yapılması sizin açınızdan önemli olur. Onun vereceği yönergeleri not alarak proğramın eksik veya fazla olan yanlarını ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu yazımız da Ders Çalışma Proğramı Hazırlama için öneriler sunmaya çalıştır.Eğer sizinde önerileriniz veya hazırladığınız ders proğramları varsa, soru ve görüşlerinizle birlikte yorum kısmından bize ulaştırmayı unutmayın. Sizin yapacağınız geri dönüşler bir çok arkadaşımıza faydalı bilgiler sağlayacaktır.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.