Ek Fiil Çıkmış Soruları

Soru 1:
Ad cümlesinde kimi zaman ekeylemin 3. tekil kişi ekinin kullanılmadığı da olur.
Aşağıdakilerin hangisinde bu açıklamaya uygun bir cümle vardır?
A) En sevdiğim aydır ağustos.
B) Güz mevsimi, hasat demektir Anadolu insanı için.
C) Şu kara üzümler daha tatlıdır ötekilere göre.
D) Yükünden dalları eğilmiş elma ağaçları bir başka güzelliği bu bahçelerin.
E) Kavunun, karpuzun en bol olduğu zamandır şimdi.
(1997-ÖYS)
 
Çözüm:
Cümlelerin hepsinin, ekeylemin geniş zamanının 3. tekil kişisiyle çekimlenen yüklemler aldığı görülüyor. D seçeneği dışında, bütün cümlelerin yükleminde 3. tekil kişi ekinin (-dır, -tır) kullanıldığı da görülüyor. D seçeneğinde ise “Yükünden dalları eğilmiş elma ağaçları bir başka güzelliğidir bu bahçelerin.” cümlesindeki “-dir” eki düşmüştür. 
 
Soru 2:
Aşağıdaki dizelerin hangisinde zamir ekeylem alarak yüklem olmuştur?
A) Beni herkes severdi çocukluğumda
B) Sendin bütün korkuların çaresi
C) Ben uzaklarda olmalıyım, çok uzaklarda
D) Denize bakan evler gibiydim seninle
E) Onu benden, beni ondan ayıran deniz
(1992-ÖYS)
 
Çözüm:
E seçeneğinde, eksiltili cümle vardır, yüklem söylenmemiştir. A ve C seçeneklerinde yüklemler, “sev-, ol-” eylemlerinden oluşmaktadır. D seçeneğinde yüklem, ekeylem almış il- geçten (gibiydi) oluşmaktadır. B seçeneğinde ise zamir tadıl) olan “sen” sözcüğü ekeylem alarak (sendin < sen idin) yüklem olmuştur.
Cevap B
 
Soru 3:
Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi, ekeylem almış bir sıfattır?
A) Bu elmalar henüz tatlanmamış.
B) Eski evimiz de bu kadar genişti.
C) Şu anda olayın gerçek nedenini bilen yok.
D) Söylediklerine göre bu sınıfın en çalışkanı sensin.
E) Yarın hava tüm yurtta yağmurlu olacakmış.
(1995 ÖYS)
 
Çözüm:
B seçeneğinde, “genişti” sözcüğü cümlede geçen “ev”in niteliğini göstermektedir. Dolayısıyla nitelik bildiren bir sözcük (sıfat) ekeylemin “di’li geçmiş zaman kipi”nde çekimlenerek yüklem olmuştur.
Cevap B
 
Soru 4:
Eşyalar yerleştirilince, otobüse yolcular da bindi. Şoför, beklemeksizin kontağı açtı. O sırada otobüs yazıhanesinden biri fırladı. Otobüse koşuyordu; soluk soluğa yetişti. Önümüzdeki tek boş yere oturdu. Çevresindekileri selamladı. Otobüsteki herkesi tanıyordu anlaşılan.
Bu parçada bileşik zamanlı kaç fiil vardır?
A) 1     B) 2     C) 3     D) 4     E) 5
(1996 – ÖSS)
 
Çözüm:
Parçada kullanılan eylemlerden “bindi, açtı, fırladı, yetişti, oturdu, selamladı” eylemlerinin sadece “-di’li geçmiş zaman kipi”yle çekimlendiği yani bunların basit çekimli eylemler olduğu görülüyor. Parçada “koşuyordu” ve “tanıyordu” eylemlerinin ise “şimdiki zaman kipi” ile “-di’li geçmiş zaman kipi” eklerini aldığı yani “şimdiki zamanın hikâyesi”yle çekimlendiği görülüyor.
Cevap B
 
Soru 5:
Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi, “şimdiki zamanın rivayeti” biçimindedir?
A) Oturdukları evi 20 yıl önce almışlarmış.
B) Geçen yıl arada sırada arkadaşlarla buluşup sinemaya gidiyorduk.
C) Ben de onun gelmesini bekliyordum.
D) O filmi ben de yıllar önce görmüştüm.
E) Eskiden kışlar daha soğuk, yazlar daha sıcak geçiyormuş.
(1995-ÖYS)
 
Çözüm:
A seçeneğindeki “almışlarmış” eylemi “miş’li geçmiş zamanın rivayeti”nde, B seçeneğindeki “gidiyorduk” ve C seçeneğindeki “bekliyordum” eylemi “şimdiki zamanın hikaye-sinde, D seçeneğinde bulunan “görmüştüm” eylemi “miş’li geçmiş zamanın hikayesi’nde çekimlenmiştir. E seçeneğindeki “geçiyormuş” eylemi ise şimdiki zamanın rivayeti”nde çekimlenmiştir.
Cevap E 

⇒Fiil (Eylem) Konusuna dönmek için tıkla⇐

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.