Estetik – Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu

YAZARIN ÖNSÖZÜ

Liselerin ikinci devre programlarına dahil edilen felsefe dersleri arasında estetiği de görüyoruz. Bu ders iki bakımdan önemli sayılabilir: Önce memleket gençliğinin çok değer verdiğimiz felsefi ve fikri eğitimi için gereklidir. İkinci olarak bütün eğitim sistemimizin önemli bir kolu olan edebiyat ve edebiyat tarihi derslerini yakından ilgilendirmesi bakımından önemlidir.

Bu iki yönlü önemine rağmen estetik derslerine ait bir eser, özellikle felsefe ve edebiyat öğretmenleriyle öğrencilerin başvurabileceği klasik Türkçe bir kaynak yoktur. Bu naçiz eserimizin ortaya çıkmasının sebebi budur. Kitabımızda görülecek hata ve eksiklerin; eğitim ve öğretim mensuplarına bir an önce kaynak hazırlama hususunda beslediğimiz samimi arzuyu bağışlamasını rica ederim.

Ziyaeddin Fahri

25 Mayıs 1928 – Ankara

 

Yazmış olduğu bu kitap ön sözüyle de eğitimci ve öğreticilere yol gösteren Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, ”Estetik” eseriyle edebiyatımıza ve felsefemize kaynaklık etmekle kalmayıp yol gösterici bir kitap özelliği de kazanıyor.

 

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.