Hayvan Mezarlığı – Stephen King

Dr. Louis Creed eşi ve çocuğu yaşadıkları travmanın ardından sakin bir kasabaya taşınırlar. Bir müddet sonra çok sevdikleri kedileri ölür. Komşuları olan ihtiyar doktor onu geri getirmenin bir yolu olduğunu ancak bunun tehlikeli olduğunu söyler. Yine de kabul eden Creed eski bir kızılderili mezarlığına gider ve kediyi gömer. Kedi ertesi gün geri döner ancak huyu değişmiş ve saldırganlaşmıştır.

Doktor her ne kadar bu durumu kabullenmese de bir süre sonra başına gelen olaylar ve ölümler onu bir kısır döngüye doğru iter.

Gage’in ölümüyle yıkılan Creed ailesinin yükü Louis’in omuzlarındadır. O da Gage’i diriltmek için hayvan mezarlığının ötesindeki garip yere gömer. Gage canlanır fakat o Gage değildir. Ve Jud ile Rachel’i öldürüp cesetlerini yer. Louis onu öldürür. Rachel’i aynı mezarlığa gömer. Romanın sonu ise Louis iskambil kartlarıyla oynarken arkasından duyduğu “Sevgilim” sözleriyle biter.

SON SÖZ

Polis o öğleden sonra geç saatlerde geldi. Sorular sordular ama herhangi bir şeyden kuşkulandıklarını hiç belirtmediler. Küller sıcaktı hala, karıştırılmamıştı. Louis sorularına cevap verdi. Adamlar tatmin olmuş göründüler. Dışarıda konuşuyorlardı. Louis’in başında şapkası vardı. İyiydi bu. Ağarmış saçlarını görselerdi belki daha çok şey sorarlardı. Bu daha kötü olurdu. Elinde bahçıvan eldivenleri vardı. Bu da iyiydi. Elleri çizik çizik ve kan içindeydi.

  • O gece yarısına kadar iskambil kağıtlarıyla fal açtı durdu
  • Arka kapının açıldığını duyduğunda yeni bir el dağıtıyordu
  • Louis ağır, topraklı ayak sesleri yaklaşırken başını çevirmedi. Önünde maça kızı vardı. Elini kağıdın üstüne koydu.
  • Ayak sesleri tam arkasında durdu
  • Sessizlik.
  • Soğuk bir el dokundu Louis’in omzuna. Rachel’in sesi gıcırtılıydı, topraklıydı.
  • ”Sevgilim” dedi ses.

Yazar Notu: Sonuna kadar mezarlığa bırakılanların soluklarını arkanızda hissedeceğinize eminiz. Doyumsuz bir hikayenin içinde kaybolacağınızın garantisinide şimdiden veriyoruz. Olay örgüsü ve kurgu muhteşem diyebiliriz, heyecan hep en üst seviyede. Sıkılmadan okunacak kitaplar listesine ekliyoruz.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.