İyi Bir Konuşmada Sesin Nitelikleri

  • İşitilebilirlik
  • Akıcılık
  • Açıklık
  • Hoşa giderlik
  • Esneklik

İşitilebilirlik: İşitme konuşmayı yapan kişinin dinleyiciler tarafından net ve açık bir duyu organları tarafından duyulmasıdır. Yüksek veya çok kısık tonlardaki seslerin işitilmesi zorlaşır, zaman ve mekanda konuşmanın işitilebilirliğini büyük ölçüde etkiler.

Akıcılık: Konuşmanın hızıyla doğru orantılı olan akıcı bir konuşma, dinleyicinin algılamasını kolaylaştırmalı. Yüksek ses tonuyla bağırarak veya çok hızlı kelimleri yutarak konuşmak , konuşmanın niteliği olan akıcılığı engeller. Kekelemek, hım, eee, iii gibi konuşma esnasında oluşacak gereksiz uzatma kelimeler de konuşmanın akıcılığını bozar.

Açıklık: Açıklık ilkesinde konuşurken belirgin bir biçimde sözcüklerin çıkmasına dikkat etmeliyiz. Seslerin yarım çıkması, yutulması, yuvarlanması konuşmanın yanlış anlaşılmasına yol açar buda konuşmanın amacından çıkmasına sebep olur. Konuşmanın açık olması için konuşmacının kendine olan güvenini konuşmasına yansıtması gerekir, güven duyularak yapılan konuşma dinleyiciler açısından gayet açık ve anlaşılır bir hal alır.

Hoşa Giderlik: Hoşa giderlik konuşmacıın vurgu ve tonlamaya dikkat ederek, izleyicinin konuya ilgisini diri tutmaktan geçer. Ses tonunun yeterince iyi ayarlanmaması, gereksiz vurgular yapılması, yanlış tonlamalarla kullanıcıları rahatsız etmek konuşmanın hoşa giderliğini yok eder. Pasif durumda görünen dinleyici aslında konuşmacı motivasyonu açısından aslında aktif haldedir, dinlenildiğini ve hoşa giderliğin yüksek olduğu konuşmalar konuşmacı tarafından motivaston kaynağıdır.

Esneklik: Tek düze planlanan konuşmalar genelde sıkıcıcıdır. Dinleyenler sıkılıyorsa konuşmamızı tek düzelikten çıkarmamız gerekiyor. Dinleyicilerin dikkatlerinin dağıldığı esnada yerinde yapılan bir tonlama veya ses yüksekliği , dinleyicilerin dikkatlerini konuya tekrar çekecektir. Konuşmacının güler yüzlü olması , neşeli enerjik olması konuşmasına da yansımalıdır. Tek düze konuşmaların insanları etkileme gücü azdır, bu yüzden etki gücünü artırmak için konuşmamızı esneklik ilkesiyle bağdaştırmalıyız.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.