Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okumak çoğunluğa göre boş zaman uğraşları arasında yer alsada aslında yaşam biçimidir. Televizyon gibi günlük uğraşlarımızdan biri haline getirmeliyiz. Bazı kişiler okumayı sıkıcı bulabilir, sıkıcı bulmalarının sebebi ya hiç kitap okumamışlar yada kendilerini yeterince tanımadıkları için ne tür kitapları okuması gerektiğini bilmiyorlar. Küçük yaşlardan alıştırılmaya başlanmalıdır kitap okumak ve ebeveynler olarak çocuklara örnek olunmalıdır.

Çocuk küçük yaşta kitapla tanıştırılmalıdır, yaşa uygun kitaplar seçilmelidir. Kitap çocuğun ilgisini çekmeli onda okuma isteği uyandırmalıdır. Kitap seçerken kendi isteklerimiz değil okuyucunun isteklerini ön planda tutmalıyız. Biz çok severek okuyoruz diye aynı kitabı başkalarınında aynı zevkle okumasını bekleyemeyiz. Çocuklara kendi kitaplarını seçme fırsatı vermeliyiz. Zamanla çocuk ilgi alanlarına göre bir kitap okuma zevki oluşturacaktır. Zorlanmasını kendi isteğiyle bile alınmış olsa bile, yarım bıraktığı sıkıldığı kitabı zoraki okutmanın bir anlamı yoktur.

Çocuklarınızla beraber kitap okuma saatleri oluşturabilirsiniz, tüm ailenin haftanın belirli günlerinde kitap okuma saati oluşturarak, kitabı hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Küçük yarışmalar ve karşılığında ödüller verebilirsiniz. Kitap okumayı sıkıcılıktan kurtarabilirsiniz. Uygulamalarınız çocukların kitap okumaya olan ilgisini artracaktır.

Kitap Okumanın Faydaları

  • Kitap okumak diksiyonu düzgünleştirir. Güzel bir diksiyona sahip olmak her ortamda kabul görmenizi sağlamakla beraber hayata bir sıfır önde başlamanıza da katkıda bulunur.
  • Bilgi dağarcığınız gelişerek kültürünüz artar. Bilgi dağarcığının gelişmesi kişinin kendini doğru ve net olan ifade etmesini sağlayacaktır.
  • Okuduğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu konu çeşitlendirilebilir ama en basit örnek olarak günümüzün kronik sorunlarından olan sınav sorularını hızlıca okumanızı ve cevaplamanıza katkı sağlar.
  • Yazma yeteneğinizi geliştirir. Kitap okumak yazma yeteneğinizi geliştirir çünkü okurken kelime hazineniz gelişirken hayal dünyanızda genişleyecektir. Geniş bir hayal gücü iyi yazılar ortaya çıkarır.
  • Noktalama işaretleri ve imla kurallarını öğrenmenize katkı sağlar. Kitap okurken farkında olmadan noktalama işeretlerini ve imla kurallarını yerinde kullanmasını öğrendiğinizi yazı yararken farkına varırsınız. Okumak farkında olmadan öğrenmeyide beraberinde getirir.
  • Özgüveni yükseltir. Kendini ifade edebilir seviyedeki bir kişinin doğal olarak öz güvenide yükselecektir.

Kitap okumanın faydası saymakla bitmez bizlerin aklına gelenler bunlar. Bir çok faydası oladuğunu düşündüğümüz kitapların yararlarından sizde bahsetmek isterseniz, yorum kısmına yazarak yazımızın genişletilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.