Klasizm: klasizmin ortaya çıkışında rasyonalizm felsefesi etkili olmuştur. Klasik yazarlar eski yunan ve Latin edebiyatlarını örnek almışlardır.

Klasik eserlerde akıl ve sağduyu önemsenmiştir. Akıl yoluyla gerçeğin ve insan doğasının incelenmesine önem verilmiştir. İnsan dışındaki her şey geri planda bırakılır. İşlenen konunun gerçek olması önemli değildir gerçeğe yakın olması önemlidir. İnsanın iç dünyası ele alınmış az sözle çok şey anlatmak amaçlanmış ahlaki amaç güdülmüştür. Yazarlar seçkin kişileri konu edinmişler; bunların dış görünüşleri değil ruhsal durumlarını incelemişlerdir. Erdem ve ahlaka çok önem verilmiş toplumu değil bireyi olgunlaştırmak esas alınmıştır. Yazar kişiliklerini gizlemişler ve okuyucunun seyircinin dikkatini konu üzerinde tutmuştur. Eserler ulusal bir dille yazılmıştır. Halkın konuşma dili değil. Soylu tabakanın dilidir anlatımda kapat sözcükler ve deyimler yoktur. Üslubu her türlü yapmacıktan uzaktır. Süssüz sade olmasına önem verilmiştir. Cümleler dilbilgisi kurallarına uygundur. İçim çok önemlidir her şey belli kurallara bağlıdır kusursuzluk düşünülemez. Konuya değil konunun işleniş biçimini önem verilmiştir.3 birlik kuralı esas alınmış sanat sanat içindir. Ana türleri trajedi ve komedidir.

Klasizm Önemli yazarlar: Racine, corneille, Moliere, boileau, saint Simon, Lafontaine, Deskartes, Pascal, madam delafayt, Fenelon, Ahmet vefik paşa, İbrahim Şinasi, Âli bey, Montaigne

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.