Kompozisyon Yazma Teknikleri

Bu yazımızda arkadaşlar kompozisyon yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız. Türkçe ve Edebiyat derslerinin vazgeçilmez son sorusu olarak karşımıza çıkan kompozisyon bir çok öğrenci için kabus niteliği taşır. Kompozisyon : Bir konu hakkında kişisel görüşlerin , hikaye atmosferinde yazılan deneme çeşidi diyebiliriz. Kompozisyon üç ana bölümden oluşur : Giriş , Gelişme, Sonuç.

Giriş : Giriş bölümünde konuya genel bir çerçeve çizerek ana düşünce etrafında yazının ana temasınından da kopmamak kaydıyla etkileyici bir giriş yapılır. Giriş bölümü yazının okunması için önemlidir, bu bölümde ilgi çekmeli konunun önemini ve okuyucuya heyecan duyurmalıyız. Okuyucu giriş bölümünden etkilenerek yazının tümünü bir çırpıda okumalı.

Gelişme: Bu bölümde konuyu artık detayladırmalı ve bol örneklerle okuyucunun konuya hakim olmasını sağlamalıyız. Okuyucuya bu bölümde sıkmamak adına etkileyici örnekler bulup benzersiz bir yazı okuduğunu ona kanıtlamalıyız. Genellikle okuyucumuz öğretmenimiz olduğu için onu etkilemek kolay olmasa gerek.

Sonuç: Sonuç bölümünde ise Gelişme bölümünde bahsettiğimiz geniş konumuzun sanki bir ana fikrini yazıyormuş gibi davranmalıyız. Konunun genelini ifade edecek bir kaç cümleyle yazımızı sonlandırmalıyız.

Yazımız tamamlandıktan sonra yazımıza uygun başlık bulmalıyız. Nasıl ki insanları isimleriyle ayırt ediyorsak ve isimler insanların karakterlerini yansıtıyorsa, yazımıza bulacağımız başlıkta onun karakterini ortaya koyacaktır.

Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Verilen konuyu önce 5 dk düşünüp sonrasında yazmaya başlayalım
  • Kesinlikle ilk başta yazımıza başlık bulmayalım. Yazımızın başlığını en sona bırakalım
  • Mümkün oldukça sayfayı kullanırken titiz davranalım
  • Yazımızın düz ve okunaklı olmasına dikkat etmeliyiz
  • İmla ve noktalama işaretlerini gerekli yerlerde kullanmalıyız
  • Yazımızı tamamladıktan sonra zaman var ise bir kaç kez okuyup hatalı olan bölümleri düzeltelim
  • Kelimeleri gerekli yerlerde anlamlarını karşılayacak şekilde kullanalım

Bunun gibi bir çok öneride bulunabiliriz. Sizlerinde eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından yazarak yazımızın içeriğini genişletmemize yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın yazı yazmak karakterin imzasıdır, bu imzayı değiştirmek imkansızdır.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.