Kurallı Cümle

Yüklemi sonda bulunan, yani ögelerin Türkçe’nin kurallarına göre sıralandığı cümlelerdir.

“Sanat eseri, halkın sorunlarını anlatır.”

cümlesinde “anlatır” yüklemi sonda bulunduğu için cümle kurallıdır.

  • “Bu ayakkabılar eskimiş.”
  • “Bu resim çok güzelmiş.”
  • “Bu kitabı ben de okudum.”

cümlelerinde yüklemler sonda olduğundan, bu cümleler kurallıdır.

* Hem fiil cümleleri, hem de isim cümleleri kurallı cümle ola­bilir. 

Aşağıdaki paragrafta yer alan cümleleri inceleyelim:

“Eylül bir ruh çözümlemesi romanıdır. Edebiyatımızda bu yolda yazılmış romanların başarılı ilk örneğidir.

Vakası yok denecek kadar basittir. Üslup, Halit Ziya’nın üslubundan daha sade ve özentisizdir. Romandaki kişi kadrosu son derecesınırlıdır. Eserin asıl olarak üç temel kahramanı vardır. Bu üç kişiden ikisi olan Suat ile Süreyya evli bir çifttir.”

Bu parçadaki bütün cümleler kurallı cümledir; ayrıca cüm­lelerin hepsi kurallı, isim cümlesidir.

Şimdi bir de aşağıdaki paragrafın cümlelerine bakalım:

“Bazı söz kalıpları ve söyleyiş biçimleri ulusların nitelik­lerini yansıtır. Böyle sözlere bakıldığında, o ulusun ya­şam biçimi, zenginliği-yoksulluğu kolayca anlaşılabilir. Atasözleri toplumun niteliklerini çok iyi yansıtır. Bu sözler, geniş halk yığınlarının yüzyıllar boyunca yaşadığı deneyimlerden ve bunlara dayanan düşüncelerden doğ­muştur. Ulusun ortak düşünce, inanış ve tutumunubelirtir; bize yol gösterir. Atasözüyle belgelendirilen tutumun doğruluğu, herkesçe kabul edilir.”

Bu parçadaki tüm cümlelerin yüklemleri, cümlenin sonun-dadır; yani bu cümleler birer kurallı (düz) cümledir. Ayrıca bütün yüklemler birer çekimli fiil olduğu için, bu cümleler fiil (eylem) cümlesidir.

⇒Öge Dizilişine Göre Cümleler Geri Dön⇐

⇒Cümle Türleri Konu Alatımına Geri Dön⇐

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.