Mülakat Sınavlarında Nasıl Davranmalıyız

Hayatımızın vazgeçilmez zorunluluklarından olan iş görüşmeleri genel itibariyle mülakat sistemiyle alım yapar. Özel sektör işçi alımında kullanılan sistem zamanla Kamu memurlukları da dahil olmak üzere bir çok alanda karşımıza çıkmaya başlıyor. Bu durum herkesin kafasında bir karışıklık oluşturuyor. Bizde bu yazımızda bu kafa karışıklığını gidermeye çalışacağız. Polislik, öğretmenlik, diğer kamu memurlukları dahil olmak üzere KPSS puanıyla mülakat sınavları için aday çağrılır. Alınacak kadronun 10 katı kadar aday mülakat sınavlarına çağrılır. Özel sektörde ise işler Biraz daha farklı işler KPSS puanı yerine diploma ve referans sistemi adayları bekler.

Mülakatlı sistem de mülakata tabi tutulacağınız işveren kurum çok önemlidir. Kıyafetiniz konuşmanız duruşunuz stiliniz buna göre değişiklik arz edecektir. İş deneyiminiz ve kendinize olan güveniniz mülakatta sizi öne çıkaran başlıklardan olacaktır. Günümüzün şartlarından en önemliside Yabancı dil. Yabancı dil bilen adaylar diğer adaylara göre her zaman daha şanslıdır.

Mülakat sınavları için uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Koyu renkler ve takım elbiseler resmi görünür ve bir kamu kuruluşu için yani memurluk için başvuru yapacaksanız kesinlikle koyu renkleri tercih etmelisiniz. Saç sakal makyaj önem arz eder. Bakımlı kişiler kurulu etkilemede ön planda olur.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.