Natüralizm: determinizm, deneysel uygulama, evdeyim ve soya çekim düşüncesisinden yararlanılarak oluşturulmuş bir akımdır. Ona ilk kez sanat doğanın bir kopyası olmasıdır.

Natüralizme göre insanın her türlü duygu düşünce ve eylemi soya çekim özelliklerini ve içinde yetiştiği sosyal çevrenin etkisi ile açıklanabilir. Kişiyi yönlendiren iradesi değil soyaçekim özellikleri ve sosyal çevredir. Realizm’in yeri biçimidir devamıdır. Yazar bir gözlemci gibi davranır soyaçekim özellikleri ve sosyal çevre değerleri belli kahramanları İzlerken olaylar yazarın isteğine bağlı olmaksızın gelişir. Yazar hem bir gözlemci hem de Dany yapan bir bilim adamı gibi davranır. Yazar nesneldir. Kişi kendisi yöneten değil kalıtım ve sosyal çevredir. Naturalist yazarlar sosyal gerçekleri anlatırken daha çok toplumdaki çirkinlikler ve olumsuzluklar üzerinde durmuşlar genellikle sorun sorumlu toplum dışına itilmiş kişileri anlatmışlardır. Romanlarda ayrıntılı tahsisler yapılmış değil doğal ve yalındır. Roman ve öykü kahramanları sosyal sınıflara uygun bir dille konuşturulmuşlardır. Argo sözcüklere bolca yer verilmiş Sokak dili edebiyatı ozamana dek görülmedik bir biçimde girmiştir. Natüralizm hikaye roman ve tiyatro türlerinde savuntu bir toz vardır.

Emile zola, Concorde kardeşler, Alfonso daudet, stainbeck, henric ibsen, Türk edebiyatında nabizade nazım, Hüseyin rahmi Gürpınar, beşir Fuat, Mehmet akif, Sebahattin enis

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.