Olasılık (İhtimal) Zarfları

Fiillerin anlamına olasılık katan zarflardır.

Başlıcaları şunlardır: Galiba, ola ki, sanırım, herhalde, belki, bakarsın, tut ki, varsayalım, say ki, tahminen…

Yeterlilik fiilleri olasılık anlamı taşıdığı için, bu fiillerle olasılık zarflarının aynı cümlede kullanılması anlatım bozukluğuna yol açar.
Çarşıya gidebiliriz (Doğru)
Belki çarşıya gideriz. (Doğru)
Belki çarşıya gidebiliriz. (Yanlış)

Ola ki arayacağı tutar.
Sanıyorum aramaz.
Bakarsın giderler.
Herhalde okuyacaktır.

Sizde kendi cümlelerinizi oluşturarak konuyu pekiştirebilirsiniz. Dil bilgisi konularının kalıcılığını sağlamak için bol test ve örnek çözüm gerekli. Örnekler şifrelenmiş bilgiler gibi alt yapınızda her zaman yer alır ve gerektiğinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Üsküdar kadılarından birisi olan Hüsameddin Efendi, yaşlılığı hiç sevmediği gibi kendisine yaşlılıkla ilgili sorulara da ilginç cevap verirmiş. Yine bir gün kendisine sorulan sorulara şöyle cevap vermiş:

  • a.  – Söyler misiniz saçlarınız neden ağardı?
  • Nezleden.
  • b.  – Beliniz niçin iki büklüm edildi?
  • Gezmeden.
  • c. – Dizleriniz neden titriyor?
  • Çizmeden.
  • 4. – Peki, dişleriniz niçin dökülmüş?
  • Yiyip içmeden.

 

Soru Cevap
1 Yukarıdaki altı çizili sözcüklerin türü nedir?
2 Altı çizili bu sözcükler hangi türde………..’dır.
3 Altı çizili sözcükler cümleye hangi anlamı kazandırmıştır?

⇒ZARFLAR KONUSUNA DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN⇐

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.