Realizim: 19. yüzyıl olayları gözleyerek onları yöneten yasaları bulmaya yöntemi. Toplumsal olaylara, bu arada edebiyata da vurgulanmış. Agust Komt’un pozitivizm felsefesi realizmi esin kaynağıdır.

Realizim duyguya ve hayale geniş yer veren romantizme bir tepkidir. Bu akım da gözlem ve araştırma ön plana çıkmıştır. Yazarların çoğu anket yöntemi ile bilgi toplamışlar gözlemlerini günlük olarak kaydetmişlerse sonrada bunları eserlerinde malzeme olarak kullanmışlardır. Bu özellik Naturalist yazarlarda da vardır. Gerçekler olduğu gibi yansıtılmış. Sanatçılar eserleri kişiliklerini katmamış nesnel davranmışlardır. Eserlerde olağan üstü kişi ya da olaylara yer verilmemiş günlük yaşantıda bile görülebilen olaylar anlatılmıştır. Fotoğrafçı gerçeklik anlayışı benimsenmiştir. Eserlerde çevre betimlemeleri kahramanların özellikleri yansıtmak amacıyla yapılmıştır. Romantik eserlerde betimlemeler süs olsun diye yapılıyordu cevizimde ise betimlemeler kişilerin iç ve dış yapılarını etkileyen bir öge olarak düşünülmüştür. Eserlerde üslubun sağlam yapmacıksız söz sanatlarına uzak olmasına önem verilmiş biçimsel özel ye dikkat edilmiş sanat sanat içindir benimsenmiştir. Yapıtlarda çirkinlikler olduğu gibi aktarılmıştır en çok roman ve hikaye de başarılı olmuş diğer türler ikinci planda kalmıştır. Balzac, stendal, malarme bu akımın hazırlayıcısı olmuş, Gustave Flaubert realist akımın kuramcısıdır madam Bovary eseri realist gerçeklikle yazılan ilk eserdir. Realist yöntemle yazılan şiir aklına ise Parnasizm adı verilir.

Balzac, stendal, gustave Flaubert, dostoyevski, tolstoy, gorki, Çehov, daniel Defoe, charlis dickıns, jhone stainbeck, Jack london, mark Twain, turganyev, Recaizade mahmut ekrem, samipaşazade Sezai, halit ziya Uşaklıgil, Mehmet rauf, refik halit Karay, yakup kadri karaosmanoğlu, Halide edip adıvar, Reşat Nuri Güntekin, Ömer Seyfettin

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.