Tanzimat edebiyatı ikinci dönem sanatçılarındandır. Doğu kültürünü almış batıya yönelmiştir. Şiir tiyatro roman öykü ve eleştiri türlerinde yazmıştır

  • Eserlerinde divan ve halk şiirinin, Fransız edebiyatının etkileri görülür.
  •  Şiirlerini sanat için sanat ilkesine yazmıştır.
  •  ” kulak için kafiye ”  görüşünü ilk kez ortaya atarak bu konuda büyük bir tartışma başlatmıştır
  • göz için kafiye anlayışı nda olan muallim naci ile girdiği tartışmadan galip çıkmıştır.

Oğlum Nijad’ın ölümünden etkilenerek “ah nijad” adlı şiirini hece ölçüsüyle yazmıştır. Düzyazı alanında en önemli eseri ilk realist roman olan araba sevdasıdır.  Sanatçı bu eserinde yanlış batılılaşmanın eleştirisini yapmıştır.

Şiirlerinde romantizmin, tiyatrolarında klasizmin etkileri görülür. Serveti film edebiyatının oluşmasında etkili olmuştur.

Eserleri: araba sevdası (roman), Şems’e (öykü), Nağme-i seher, Yadigarı Şebap,  zemzeme (Şiir, demdemeye karşı yazılmış bir eleştiri),  afife anjelik, vuslat, atala, çok bilen çok yanılır (Oyun), Tâlimi edebiyat (Ders kitabı), Takdimi elham (eleştiri)

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.