Romantizm: romantizmin doğduğu ortam karşıtlıklar ortamıdır. Klasik edebiyatın kuralları ortadan kaldırılmış edebiyat ortamına tam bir özgürlük gelmiştir. Yunan ve Latin Edebiyatları yerine çağdaş edebiyat örnek alınmıştır.

Eserlerde günlük hayat, Toplumsal sorunlar, ulusal tarih gibi halkı ilgilendiren konular üzerinde durmuşlardır. Duygu ve hayale çok önem verilmiş yazarlar kişiliklerini yansıtmışlardır. Eserlerde kişiler yaşadıkları sosyal çevre içinde ele alınmış bireyin değil toplumun düzeltilmesi amaçlanmıştır. Klasisizim de ihmal edilen dış doğa önem kazanmış yazarlar tasvirlere yer vermişlerdir. Üslup açıktır. Çoğu kez duygu yüklü bir anlatım benimsenmiştir dil savruk ve kuralsızdır. Romantizmin de birey kişilik kazandığı için roman ve hikaye; yaşam karşıtlıklarıyla dolu olduğu için dram ; geçmişe özlem duyulduğu için gezi yazısı önem kazanmıştır. Romantizmin müjdecisi William Şekspirdir. Duygular ön planda olduğu için lirik şiir düşünce özgürlüğüne önem verildiği için eleştiri; makale, fıkra, deneme gibi türler önem kazanmıştır. Milli ve dini konulara önem verilmiştir. Bu akımın kurallarını Fransız yazar victor hugo belirlemiş bunuda cromwell adlı eserinde belirtmiştir.

Lamartine, lord bryon, temsilcileri victor hugo, Janjak Rousseau, Gothe, Alfred de musset , Aleksander Dumas, Puşkin, Ahmet mithat efendi, namık kemal, abdülhak Hamit Tarhan, Recaizade mahmut ekrem sadece Şiirde, Şemsettin Sami

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.