Tanzimat’tan beri süregelen eski yeni tartışmalara son aşamayla serveti fünunla kavuşmuş ve  edebiyatımız tamamen batıya yönelir. Serveti fünun un bir başlangıç, diğer adı edebiyatı cedidedir.

Recaizade mahmut ekrem edebiyat dünyasındaki boşluğun farkındadır, bu arada malumat dergisinde  Hasan asaf adlı şairin bir şiiri çıkar bu şiirde geçen abas – muhtebas sözcüklerinin kafiye oluşturup oluşturmayacağı  tartışmalara yol açar. Recaizade mahmut ekrem kafiyenin kulak için olduğunu, muallim naci ise göz için kafiye anlayışını savunur.  Edebiyatçılar iki gruba ayrılırlar tartışmadan Recaizade mahmut ekrem galip çıkar. Serveti fünun dergisinin yazı işleri müdürlüğüne Tevfik fikret getirilir. Serveti  fünun edebiyatı 1901’e kadar türlü eserler verir.

1901’de Hüseyin cahit Yalçının Fransızcadan çevirdiği “edebiyat ve hukuk” makalesini dergide yayın var. Bunun üzerine dergi kapatılır ve toplulukta alır.

serveti fünun edebiyatının özellikleri

  •  Edebiyat tamamen batıya yönelir
  •  Recaizade mahmut ekrem kafiyenin kulak için olduğunu Muallimnaci ise göz için olduğunu savunur
  •  Edebiyat ve hukuk makalesini yayınlanması nedeniyle  Dergi kapatılır
  • Bu dönemde yaşayan ve bağımsız kalan Hüseyin rahmi Gürpınar, Ahmet resimdir.

Serveti fünun edebiyatının özelliklerini: sanatçıların özellikleri, öykü ve roman özellikleri, tiyatro özellikleri, serveti  film şiirin özellikleri, servet fünun eleştirinin özellikleri olmak üzere çeşitli başlıklar da verecegiz. Bu başlıklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  • serveti fünun  edebiyatı sanatçıların özellikleri 
  •  Servet fünun edebiyatı şiirin özellikleri 
  •  Servet fünun edebiyatı öykü ve roman özellikleri 
  •  Serveti fünun edebiyatı tiyatro özellikleri 
  • serveti filan edebiyatı eleştiri özellikleri

⇑⇑yukarıdaki mavi linklere tıklayarak serveti fünun edebiyatının detaylı özelliklerini ulaşabilirsiniz⇑⇑

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.