SIFATLARDA DERECELENDİRME

Sıfatlarda derecelendirme “pek, çok, daha, en…” gibi sözcüklerle yapılır.

“Kardeşin onlardan daha akıllı biri.”

cümlesinde “daha” sözcüğü üstünlük,

En güzel kitap buydu.”

cümlesinde “en” sözcüğü en üstünlük,

Çok güzel çiçekleri vardı.”

cümlesinde “çok” sözcüğü aşırılık anlamı katmıştır.

1. Eşitlik derecesi: İki varlık arasındaki niteliğin benzer ya da eşit olduğunu gösterir. Sıfat olan kelimelerin önüne  gibi, kadar edatlarının getirilmesiyle yapılır.

 

Not: gibi, kadar edatlarının kullanımı:

1.  gibi daha çok fiillerle kullanılır.

Yarışçı gibi koşuyor.

Şarkıcı gibi şarkı söylüyor.

2. kadar daha çok sıfatlarla kullanılır.

Ahmet, Mehmet kadar çalışkan değil.

Tilki kadar kurnaz.

2. Üstünlük (karşılaştırma) derecesi: Bir varlıktaki özelliğin başka bir varlıktan daha çok, daha üstün, daha az, daha düşük, olduğunu gösterme derecesidir. Sıfatlardan önce gelen  -den, -dan, tan, ten daha ve  –den, -dan, tan, ten ekleriyle yapılır.

Bu sınıf diğer sınıftan büyük.

(Bu sınıf diğer sınıftan daha büyük.)

Hasan, Hüseyin’den çalışkan.

(Hasan Hüseyin’den daha çalışkan.)

3. Aşırılık Derecesi: Sıfatlardaki aşırılık derecesi, üstünlük derecesi ile en üstünlük derecesi arasında bir yer alan dereceyi belirtir. Sıfatın önüne  çok, pek, çok az, pek çok  gibi kelimelerin getirilmesiyle yapılır.

Ali, çok çalışkan bir çocuk.

Ahmet, pek çalışkan bir öğrenci değil.

4. En üstünlük derecesi: Sıfattaki niteliğin en üst düzeyini gösterme derecesidir. Sıfatın önüne en” kelimesinin getirilmesiyle yapılır.

Okulumuzun en başarılı öğrencisi Alidir.

İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehridir.

⇒SIFATLAR KONUSUNA DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN⇐

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.