Şiir Nasıl Yazılır

Bu yazımızda şiir yazmayı öğretmekten çok içinizdeki şaiiri ortaya çıkarmaya çalışacağız. Şiir yazabilmek için öncelikle bu konuya ilgi duymanız gerekiyor. Elbette şiir yazmak yani şair, yazar olmak doğuştan gelme bir özellik olmasından  dolayı sonradan kazanılması biraz zor. Bu yazımızla birlikte içinizde ki şaiiri ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir kaç ünlü şairin şiirlerini okuyarak başlayabilirsiniz. İlgi alanınızı seçin yani hoşunuza giden ne buna karar verin. Şiirle ilgili teknik bilgileri toplayın, araştırın not alın. Bu şekilde nereye varmaya çalıştığımızı düşünebilirsiniz ancak bu şekilde sizin kültürlenmenizi ve ilgi duyduğunuz ama yazmaktan bir haber olduğunuz şiirin gizli dünyasını keşfetmenizi istiyoruz.

Ünlü veya özgün bir yazar olmanızı beklemiyoruz yada kitapları milyonlarca satan. Sizden tek isteğimiz kendinizi keşfetmeniz. Özendiğiniz, nasıl böyle şeyler yazabiliyor dediğiniz yazarlar gibi bir kaç dörtlük yazabilmeniz bizim için önemli. Ne kadar çok şiir okursanız o kadar çok kendinizi keşfedip ilgili olduğunuz konuları bulacaksınız. Aklınıza gelen yada duyduğunuz kulağınıza güzel kelimeleri not alın.

Planlı proğramlı da şiir yazılır mı demeyin, unutmayın sizden bir yazar veya popüler kültüre hizmet eden bir yapmayacağız. Sizinde bir şeyler karalayabileceğinizi, güzel dörtlükler ortaya koyabileceğinizi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu yüzden kalkıpta ilhamın gelmesini boşuna beklemeyin, bu zaman kaybından başka birşey olmaz.

Bir kaç dörtlük karalamaya çalışın ve sevdiğiniz insanlarla bunları paylaşın. Karaladığınız dörtlükleri sürekli okuyup düzeltin ve en uygun kelimeleri bulmaya çalışın. Unutmayın ”Dünya üzerinde söylenmemiş hiç bir söz yoktur, asıl olan söyleyişteki farklılıktır”. Paylaşmanın ve çevredekilerden aldığınız geri dönüşler yazılarınızın kalitesini artıracaktır.

Bir gün arkanıza dönüp baktığınızda binlerce dörtlük yazdığınızın farkına varacaksınız. İşte o gün içinizde ki şaiir ortaya çıkmış olacak. En önemliside artık not almaya yada yazıyı planlamaya gerek kalmayacak. Bunların hepsizi ilham yerine getirecek.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.