Sınırlama Zarfları

 Fiillere zaman ve ölçü bakımından sınır getiren zarflardır. Başlıcaları şunlardır: En erken, ancak, en çok, en az, en fazla, artık, en geç…Bu para en çok üç ay gider.

“Ancak” ve “yalnız” kelimeleri “sadece” anlamında kullanılıp isme sınır getirirse edat olur. Ayın kelimeler “sadece” anlamında kullanılıp fiile sınırlama getirdiğinde zarf görevini üstlenir. “Ancak, yalnız” kelimeleri “fakat” anlamında kullanılırsa bağlaç olur.

Bu işi ancak Ali yapar (Edat) / Bu para ancak üç ay yeter (Zarf)  / Bu hastalığa yalnız iki ay dayanılır (Zarf) / Okula giderim; yalnız derse girmem.(Bağlaç)  / Size gelirim; ancak televizyon seyredeceğiz. (Bağlaç)

“Yalnız” kelimesi isim, sıfat ve niteleme zarfı olarak da kullanılır:

O her zaman yalnızdı. (İsim)  / Yalnız adam kimseyle konuşmazdı. (Sıfat) / Bu adam şu evde yalnız oturuyor. (Niteleme Zarfı)

ÖZEL NOT : “Artık” kelimesi “bundan sonra” anlamına gelirse zarf olur: Artık size güvenmiyorum. “Artık” kelimesi isim ve sıfat olarak da kullanılabilir.

Ekmek artıkları (İsim) / Artık kumaş (Sıfat)

Sizde kendi cümlelerinizi oluşturarak konuyu pekiştirebilirsiniz. Dil bilgisi konularının kalıcılığını sağlamak için bol test ve örnek çözüm gerekli. Örnekler şifrelenmiş bilgiler gibi alt yapınızda her zaman yer alır ve gerektiğinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kontrollerinizi tamamlayın eksikleriniz varsa konuya tekrar dönüş yapın.

  • Daha çok anlıyorum kıymetini
  • Her akşam bu odada buluşmamızın
  • Farkında olmaksızın o kadar mesut
  • Dereden tepeden konuşmamızın
  • Dinlemek böyle saatlerce sözünü
  • Görebilirken daha yüzünü
  • Bırakmak istemiyor elim elini
  • Sallamadan ah hiçbir veda mendilini!

Ziya Osman Saba

Bu parçada geçen zarfları sırasıyla aşağıdaki tabloya yazınız.

1 6
2 7
3 8
4 9
5 10

⇒ZARFLAR KONUSUNA DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN⇐

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.