Soru Çözme Teknikleri

Soru çözmek teknik gerektiren bir iştir. Her öğrencinin kendine ait bir çözme stili vardır. Bu çözme stili sizin kişiliğinizin geliştirdiği, bir stildir. Bazılarını bir sıfır önde başlatan soru çözme tekniği, bazılarınız bir sıfır geride başlata bilir. Bura da devreye kendini tanımak ve yeni teknikler geliştirmek giriyor. Genel geçer teknikleri kullanarakta başarılı olmak mümkün. Bu yazımızda bir kaç soru çözme tekniğinden bahsedeceğiz, sizde bu teknikleri kullanarak yararlı olan sizin için en uygun teknikle yola devam edeceksiniz.

Öncelikle parağraf sorularını okumadan önce soru kısmını kesin okumalıyız. Bizden ne istenildiğine vakıf olduktan sonra parağrafı anlayarak okumalıyız. bizden isteneni bulunca işaretleyip, altını çizip hızlı bir şekilde cevaplarda aramalıyız. Bu size zaman kazandıracaktır.

Tabiki parağraf sorularını bir kere okuyarak anlayamıyorum diyen bir çok öğrencimiz olacak, eğer parağraf sorularında zaman kaybetmek istemiyorsanız bol bol kitap okumanızı tavsiye ederim. Çok kitap okumak size akıcı bir okuma ve hızlı anlama, kavrama kabiliyeti sağlayacaktır. Eğer parağrafı okurken paniğe kapılırsanız yada ön yargılı olarak parağraf çok uzun nasıl sorunun cevabını bulacağım derseniz kaybedersiniz. Gözünüz korkmasın parağraf ne kadar uzun olursa emin olun cevap o kadar kolay bulunur, yani soru kolaydır.

Soru köklerine dikkat edin, koyu yazılmış, altı çizili kelimeler sizden asıl istenendir. Öğrencilerin en çok karıştırdığı nokta hangisi değildir/ hangisidir, olur/olamaz, doğrudur/doğru değildir, ulaşılır/ulaşılamaz, olmalıdır/olmamalıdır vb. kelimeler soru kökündedir. Bu kelimelerin altını çizmeli ve asla karıştırmamalıyız. Dikkat etmemiz gerekiyor çünkü cevaplarda her ikisi içinde cevap vardır. Soruyu hazırlayan kişi sizin dikkat etmeyeceğinizi, gözünüzden kaçabileceğini tahmin ederek her ikisi içinde cevap şıklarında yer ayırır.

Çözemediğiniz sorularla asla inatlaşmayın, ben nasıl çözemiyorum demeyin zaman kaybetmeye değmez, boş bırakarak yolunuza devam edin sonrasında zaman kalırsa aynı soruya tekrar dönerek çözmeyi deneyin. Zihniniz rahatladığı için stres altında olmadığı için kesinlikle daha kolay cevaplayacaksınızdır.

Motivasyan soru çözmede en önemli kaynaktır, ailenizin size duyduğu güven ve kendinize olan inancınız soru çözümünde kolaylık sağlayacaktır. Başaracağınıza inanmanız gerekiyor, ben yapamam, bana göre değil, ne kadar çalışsamda olmuyor, gene aynı olacak, ben başarılı değilim gibi laflar bu işi baştan kaybetmeye ne kadar yatkın olduğunuzu gösteriri. O yüzden önce kendinize inanın ve sonrasında başarın

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.