Türkçenin Söz Dizimi – Prof. Dr Günay Karaağaç

Varlık ve eylem adlarından oluşan sözlük birimleri, varlık ve eylemlerin özelliklerine inmeksizin, onları kavramlar halinde bildirirler. Bu birimler sosyal birer genellemedir ve bu bakımdan kuşaklar arasında aktarılan sosyal bir mirastır. Söz dizimi ise bütünüyle bireysel olan dil kullanımına özgü bir alandır.

Dil kullanımı, gerçek dünyanın, dilin saymaca birimleri ile yeniden kurulmasıdır. Kişinin sosyal kimliği yada insan kimliği, dil denilen, tamamen yapay bir saymacalar sisteminde yaşar ve bir insanın ömrü, söz dizimi ögelerinin klavuzluğunda, sözlük birimleri arasında dolaşmakla geçer. Simit satarken de , resim veya müzik yaparken de, yüzünü yıkarken de, felsefe yaparken de, düş görürken de, kişinin bütün yaptığı, sözlük birimleri arasında sürdürdüğü bu bireysel gezintidir.

Bu nedenle, dil kullanımı ya da söz dizimi, kişinin ‘insan’ kimliğiyle yaptığı her eylemin adıdır. Düşünce, duygu, akıl, hayal zeka vb. adlarla adlandırılan soyut kavramlar, kişinin dil kullanımının değişik düzlemlerdeki adlarından ibarettir. Söz dizimi, bireyin ‘insan’ kimliğiyle gerçekleştirdiği bütün eylemlerin toplamıdır.

‘Türkçenin Söz Dizimi’ adlı kitabında dilden böyle söz eder Prof. Dr Günay Karaağaç. Bu kitabın son sayfasından yapılan açıklamasıdır. Yapılan bu açıklama dilin en güzel anlatım biçimi sayılabilir. Kitap Türkçe öğretmenleri için bulunmaz bir kaynaktır.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.