Tuyug:  türklerin katmış olduğu bir nazım biçimidir, tek bir dörtlükten oluşur. Kafiye düzeni rubai ve manideki gibidir. Halk şiirinde ki maninin divan edebiyatına  yansımış biçimidir. Arzun Fâilâtün, Fâilâtün, Fâilün  kalıbıyla yazılır. Rubai de işlenen konular tuyugdada işlenir. Azeri ve Çağatay edebiyatlarında gelişmiştir. Tanınan en büyük şairler Kadı Burhanettin, Nesimi, Ali Şir Nevai.

Tuyug hakkında akademik bilgi: Klasik şiirimize sonraki asırlarda katılmıştır ise öncelikle Azeri ve Çağatay edebiye bölgelerinde ortaya çıkmış ve gelişmesini tamamlanmıştır. Maninin 11’li hece vezni karşılayacak şekilde aruza uygulanması olarak düşünülebilir. Yapısında genellikle cinaslı kafiye yi bulunduran  tuyugların , Maniler gibi ilk iki, bazen ilk üç mısrası bir duygu ya düşünceye zemin oluşturan dördüncü mısra da Bir hükmü ifade eden bir kompozisyon yapısına sahiptir. Çağatay sahası şairlerinden Ali Şir Nevai ve Babür Şah’ın ifade ettiklerine göre daha çok hikemi ve lirik muhtevalı olan tuyuglar  meclislerde şarkı gibi terennüm edilir, Çağatay sahasında Ali Şir Nevai ve Babür Şah, Azeri edebiyatında Kadı Burhanettin, Nesimi, Osmanlı edebiyatında Ivaz Paşazade Atai, tuyug  sahasında eser veren şairlerdir. Bunlara Misali 16. yüzyıl ve Muhiti 17. asır gibi Hurufi şairlerde  katılabilir.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.