Ünsüz Uyumu

Türkçe bir kelimenin son hecesi sert ünsüzlerden biri ile bitiyorsa, o kelimeye getirilecek ekin başındaki ünsüzün de sert olması gerekir. Buna ünsüz uyumu ya da ünsüz benzeşmesidenir.

 kitap – cı           değil  ⇒     kitap – çı     

 balık – dan     değil     ⇒       balık – tan     

 1923’de      değil    ⇒    1923’te

Türkçede sert ünsüzlerden biriyle biten bir kelimeye bir ek getirildiğinde, bu ekin ilk harfi sert -ç, -t, – k olmalıdır. Buna ünsüz uyumu denir.

Türkçede ünsüzler ikiye ayrılır:

1. Sert ünsüzler:            FıSTıKÇı ŞaHaP

2. Yumuşak ünsüzler:    B, C, D, G, Ğ, J, L, M, N, R, V, Y, Z

 

f – s – t – ç – ş – h – p t – ç – k

 

ç →Türk – çe diş – çi kitap – çı

 →sınıf – ta git – ti düş – 

k →bas – kı et – ki as – 

  • Dilimizde sert ünsüzle biten kelimeler sert ünsüzle başlayan ekler alır: aç-tı, aş-çı, bak-tım, bas-kı, çiçek-ten, düş-kün, geç-tim, ipek-çi, seç-kin, seç-ti, süt-çü vb.
  • Yumuşak ünsüzle biten kelimeler ise yumuşak ünsüzle başlayan ekler alır: al-dı, an-dı, bil-gi, del-gi, göz-cü, ver-di, yol-da vb.

⇒Ses Bilgisi Konu Anlatımı İçin Tıkla⇐

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.