Verimli Ders Çalışma

Verimli ders çalışma, öncelikle bir sistem gerektirir. Ders çalışmanız belli bir temponun içinde planlanmalıdır. Verimli ders çalışmak için çok çalışmak değil sürekli çalışma yöntemlerini kullanmalısınız. Sürekli ders çalışma bilgilerin kalıcılığını artırmakla birlikte başarının anahtarını da size sunar. Ders çalışmak kendi başına yeterli olmaz, bir plan (proğram) çerçevesinde çalışmanız gerekiyor. Kendinize en uygun proğramı uzman bir kişiden yardım alarak oluşturabilirsiniz.

Verimli ders çalışmak tek başına ele alınacak bir konu değildir. Bir çok etmen verimli ders çalışmanıza etki eder. Bunlar aile, arkadaş, okul çevresi, ders çalışma odası, sağlık vb gibi bir sürü sıralayabiliriz. Aile etkisi önemlidir çünkü öğrenci aile baskısıyla karşı karşıyaysa verimli bir ders çalışmasını beklemek zor. Aile ne kadar baskı yapmadığını düşüncede bunu öğrencisiyle konuşmalı baskı altında olup olmadığını öğrenmelidir. Klasik anne baba lafları vardır: biz sizin zamanınızdayken, komşunun çocuğuna bak nasıl çalışıyor gibi. Bu tür laflar çocukta olumsuz etki oluşturur ve verimli ders çalışmasını engeller. Aielelere bu konuda çok iş düşüyor biz ana konumuza geri dönelim.

Öncelikle derslerin konuların kalıcılığı tekrardan geçiyor demiştik. Okuldan geldikten sonra o gün işlenen konularla ilgili kesinlikle tekrar yapmalıyız. Yapılan tekrarlardan sonra konuyla ilgili test çözmeliyiz. Yorulduğumuzu fark ettiğimiz anda biraz uzanıp gözlerimizi kapatarak dinlenmeliyiz. Dinlenme molalarında asla tv, telefon ve buna benzer şeylerle uğraşmamalıyız. Zihnimizdeki bilginin dağılmaması önemli.

Bol bol kitap okumalıyız, kitabı boş zaman uğraşı olarak değilde yaşam biçimi olarak hayatımıza kazandırmalıyız. Ne kadar çok okursak o kadar Türkçeye hakim oluruz ve unutmamalıyız her şeyin başlangıcı kendimizi ifade etmemizden geçer. Konuları daha iyi anlamak için ve kolay kavramak için dilimize hakim olmalıyız.

Ders derste anlanır düşüncesine katılıyoruz ancak ders sonrası hemen untulacağı düşüncesinide biliyoruz. Bu yüzden ders sonrası tekrarlar , göz gezdirmeleri asla aksatmamalıyız. Arkadaşlarımzla konuları beraber çalışabiliriz ve tek çalışarak daha başarılı olacağımıza inanıyorsak bunu denemeliyiz. Başarı asla tesadüf değildir planlı ve proğramlı çalışmanın ürünüdür.

Burada bir çok konudan bahsedebilirdik ancak biz ana konular üzerinde durmaya özen gösterdik. Sizlerinde eklemek istedikleri veya sorularınız varsa yorum kısmına yarak bize ulaştırın. Sizin yapmış olduğunuz geri dönüşler sayesinde yazı içeriğimizi genişleterek eksiklerimizi tamamlayabiliriz.

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.