Zamir (Adıl)

Adların yerini tutarak varlıkları karşılayan, sözcüklerdir. Zamirler, sözcük halinde olabileceği gibi, ek halinde de olabilir.

Zamir veya adıl, cümlede varlıkların adları yerine kullanılabilen ve adların yerine getirdiği tüm işlevleri yerine getirebilenisim soylu kelime. Ben, sen, o, biz, siz, onlar; kendim, kendin, kendi, kendimiz, kendiniz, kendileri; bu, şu, o; kim, ne ve biri gibi sözcükler, sıklıkla zamir olarak kullanılır. Türkçede herhangi bir sözcüğü zamir olarak adlandırmak hatalı olur zira pek çok isim soylu sözcük gibi zamirler de cümlede farklı görevlerde kullanılabilir:

Telefonu masaya bırakmıştım

ad                ad

Onu buraya bırakmıştım

zamir   zamir

Zuhal, annemlere gelirken çiçek almış.

ad             ad                              ad

O, bize gelirken bunu almış.

zamir  zamir       zamir

Zamir Türleri

Sözcük Halindeki Zamirler

  1. Kişi Zamirleri

  2. İşaret Zamirleri

  3. Belgisiz Zamirler

  4. Soru Zamirleri

Ek Hâlindeki Zamirler

  1. İyelik Zamirler

  2. İlgi Zamiri

 

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.