Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu

Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu 1901 yılında Erzurum’un Uzundere kazasına bağlı Çamlıyamaç Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Asıl adı Ahmet Halil olup, Fındıkoğulları ailesine mensuptur. Babası Halil Fahri Bey kadı idi. Annesi Fatma Zehra hanım da dindar bir kadın olup İkinci Dünya Savaşı yıllarında Arnavutluk ve Mısır Üzerinden gittiği Hicaz’da vefat etmiştir.

Fındıkoğlu, babasının memuriyeti nedeniyle ilk öğrenimini Erzincan ve Hakkari de yapmıştır. Malatya İdadisi’nden sonra Kayseri Sultanisi’nde başladığı tahsil hayatına İstanbul Gelenbevi Sultanisinde devam etmiştir. Amcasının Fatih’teki evine yerleşerek öğrenimini sürdürmeye çalıştığı sırada Gelenbevi Lisesi’nin 10. sınıfında okumakta iken öğrenimi kesintiye uğramış, daha sonra Posta – Telgraf Mektebi’ne geçerek 1922 yılında buradan mezun olmuş ve aynı yıl Galatasaray Postanesi’nde görev almış, bundan sonra da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe öğrenimine başlamıştır. Geceleri postahanede çalışıp gündüzleri fakülteye devam ederek buradan 1924 yılında mezun olur.

Ziyaeddin Fahri, Edebiyat Fekültesi’ni bitirdikten sonra 1924 yılında Erzurum Lisesi’nde felsefe öğretmenliğine başlar. 1925 yılında Sivas Lisesi felsefe ve sosyoloji öğretmenliğine atanmış, Eylül 1926’dan sonrada Ankara Erkek Lisesi ve Ankara Kız Lisesi’nde felsefe, sosyoloji ve edebiyat öğretmenliği yapmış, bu görevini 1929 yılı sonuna kadar sürdürmüştür.

1930 yılı başlarında doktora eğitimi yapmak üzere Strasbourg’a gider. Ne var ki Türkiye’de görmüş olduğu lisans eğitimi kabul edilmez ve burada tekrar lisans eğitimine başlar. 1933 yılında İstanbul’a dönen Fındıkoğlu, Edebiyat Fakültesi’nde İçtimaiyat ve Ahlak doçenti olarak göreve başlar. Bir süre sonra tekrar Strasbourg’a döner ve doktora eğitimini 1935 yılında tamamlayarak 1936’da doktor ünvanı ile İstanbul Üniversitesi’nde ki doçentlik görevine döner. 1937 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyoloji, Sosyal Siyaset ve Komün Bilgisi doçentliğine atanan Fındıkoğlu, 1941 yılında profesör olmuş, 1944’te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyoloji ve Sosyal Siyaset Kürsüsüne geçmiş, 1958 yılında ordinaryüslüğe yükselmiştir. 6 Haziran 1973 tarihinde emekli oluncaya kadar bulunduğu fakültede kürsü başkanlığını sürdürmüştür.

Fındıkoğlu, 15 Kasım 1974 yılında İstanbul’da vefat etti.

ESERLERİ

  • Erzurum Şairleri (1927)
  • Bayburtlu Zihni (1928)
  • İctimaiyat (1958)
  • Hukuk Sosyolojisi (1958)
  • Metodoloji Nazariyeleri (1961)
  • Le Play Mektebi ve Prens Sabahattin (1962)

 

 

 

Bilgi: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, dilbilgisi25@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.